Jump to content

Logo

Bun venit pe IceGame Romania @ Winter Is Coming

Autentificare 

Creează cont
Bine ati venit pe IceGame Romania ! Comunitatea IceGame isi doreste sa devina cel mai indragit forum de gaming si nu numai, exclusiv pentru romani. Daca si tu iti iubesti tara si vrei sa ajuti la dezvoltarea singurului forum dedicat Romanilor de pretutinderi, alatura-te noua ! Nu trebuie decat sa te inregistrezi si poti avea access la toate optiunile acestui forum, cum ar fi:
  • Creeaza topic-uri sau raspunde la unele deja creeate
  • Aboneaza-te la topic-urile care iti plac si primesti informatii pe email
  • Creeaza-ti propria pagina de profil si fa-ti prieteni
  • Trimite mesaje la alti membri
Photo

[ Corpul uman ] Informatii nutritie/corpul uman

- - - - -

• Please log in to reply
5 replies to this topic

Shake

Shake

Advanced Member

•   Group:
    Designer
  •   Member Number:
    188
  • Tot articolul este scris de mine , am 2 ani de cand studiez corpul uman si 1 an de cand ma informez despre nutritie. Sper eu ca va pot ajuta pe fiecare cu probleme voastre,daca aveti intrebari le puteti spune aici. Nu dati lock aici va rog.

DE CE CRESTEM IN MASA MUSCULARA

Salut,te-ai intrebat vreodată cum poți crește masa musculară sau cum o poți face mai rapid? La aceste intrebări cred că știm cu toții răspunsul,puțin antrenament de 4/5 ori pe zi , dacă nu ești chiar nou lumea fitness ului sunt sigur că ai auzit si de alimentație trebuie să ai masa alimentara stabilita de la inceput ( asta include numarul de calorii, proteine,grasimi etc pe zi ) Mai jos o sa va spus cum va puteti afla cat trebuie sa consumati zilnic,dar inainte de asta am o intrebare pentru tine , te-ai gandit cum sa cresti in masa musculara mai repede,ce trebuie sa faci ca sa cresti in masa musculara, dar te-ai intrebat vreodata DE CE CRESTEM IN MASA MUSCULARA? Uite cate informatii obtineti doar punand intrebarea asta:

Spoiler

Cand executati o miscare, sa spunem ca astazi vrei sa faci biceps, de la creier ii comanzi sa ridice greutatea dorita,impulsul nervos pleaca de la creier si ajunge la fibrele musculare ale bicepsului care majoritatea sunt DISTRUSE. De ce sunt distruse majoritatea fibrelor musculare din biceps? Pentru a evolua, cum am spus si mai sus nu toate fibrele sunt distruse,doar majoritatea ( 71% ) ,cele care sunt mai slabe pentru a se reface si a creste,dar atentie acest lucru este posibil doar daca masa musculara este foarte bine pusa la punct.

Spoiler

VA ROG SA NU DATI LOCK AICI,O SA MAI POSTEZ INFORMATII DESTUL DE INTERESANTE

pctroubleshooting.ro   Robotel Anunturi

DSandu

DSandu

Fondator # IceGame.Ro

•   Group:
    Fondator
  •   Member Number:
    2
  • Interesant. M-ar interesa daca mi-ai putea face un program zilnic in ceea ce priveste alimentatia dar si tipurile de antrenamente

Shake

Shake

Advanced Member

•   Group:
    Designer
  •   Member Number:
    188
  • Interesant. M-ar interesa daca mi-ai putea face un program zilnic in ceea ce priveste alimentatia dar si tipurile de antrenamente

Da,imi spui in privat inaltimea,greutatea si cati ani ai si iti fac. Antrenamente la sala sau acasa?
    Acum urmezi un antrenament? Daca da,de cat timp?

Shake

Shake

Advanced Member

•   Group:
    Designer
  •   Member Number:
    188
  • Vreau să mai menționez că nu o să intru foarte mult in biologia umană pentru că majoritatea de aici sunt necunoscatori de corpul uman și vreau să mă fac înteles pentru toți,pentru a vă putea ajuta. Înca odată dacă aveti intrebari/vreti sa aflati cate proteine/kcal etc sa consumati pe zi intrebati aici/privat.

ABDOMENUL

În acest reply vreau sa vorbim despre abdomen, sunt foarte multi care vor un abdomen VIZIBIL.
    În primul rand, vreau sa va informez ca toti avem abdomen ( *patratele *) doar ca el nu este vizibil din cauza ca este acoperit de un strat gros de grasime.

1. Ce trebuie să fac ca să pentru a obtine un abdomen vizibil?
    Ca să ai abdomenul vizibil trebuie doar să arzi grasimea si sa slabesti facand cardio

Spoiler

9kcal arse =1 gram de grasime ars.
    Trebuie sa iti calculezi alimentatia si sa faci un deficit de kcal .
    Spoiler

Cum poti face asta? Foarte usor. Atat timp cat stii cate kcal ai nevoie sa te mentii mai trebuie doar sa scazi din ele sau sa le arzi la cardio.

Spoiler

Dacă doriti sa le scadeti din alimentatie nu le eliminati dintr-o data ,incepeti cu 150kcal si dupaia mai cresteti.

Asta este tot pentru a obtine un ABDOMEN VIZIBIL, pe scurt cardio si alimentatia potrivita va poate aduce rezultate uimitoare :)
    Acum sa vorbim putin despre cum putem creste masa musculara la abdomen, probabil ca sa il faci vizibil nu e tocmai ce ti-ai dorit, vrei sa mai cresti putin in masa.
    Pentru a creste in masa musculara la abdomen trebuie sa faci ce faci si la celelalte grupe,adica exercitii

SFATURI

1. Pentru cei ce abia s au apucat de antrenamente nu recomand folosirea greutatilor la exercitiile pentru abdomen. Sunt sigur ca o sa stimulati muschiul bine si fara. Dupa 4-5 luni puteti incepe sa folositi un disc de 2,5kg/5kg.

2.La antrenamentul pentru abdomen nu conteaza cate repetari faci, sa zicem ca tu ai de facut 4 seturi de crunch,faci acest exercitiu pana nu mai poti. Nu esti obligat sa iti numeri repetarile. ( DOAR LA ABDOMEN NU ESTI OBLIGAT SA ITI NUMERI REPETARILE )

3. Antrenamentul pentru abdomen nu te ajuta sa arzi din grasimea de pe abdomen. Acest lucru cum am zis si mai sus se realizeaza doar prin cardio. ( Grasimea de pe abdomen se arde ultima pentru ca are mai multi receptori beta decat alfa,pe langa biceps care are 71% receptori alfa etc )

4. Daca faci doar exercitii pentru abdomen si cardio nu o sa progresezi,nu o sa vezi pe nimeni cu abdomenul foarte lucrat si 2 bete in loc de picioare.

Atat despre abdomen,daca aveti nelamuriri/intrebari le puteti lasa aici !

Shake

Shake

Advanced Member

•   Group:
    Designer
  •   Member Number:
    188
  • M-am gândit să răspund la câteva întrebări.

1. Dacă transpir înseamnă că progresez/slăbesc?
    Spoiler

- Total gresit, daca transpiri la antrenamente/cardio tot ceea ce faci este sa elimini apa din corp, daca te imbraci gros vara si mergi la sauna nu o sa slabesti 300kg :))

2. Supliment pentru arderea grasimilor
    R:
    Spoiler

3. Greseli pe care toti le facem la inceput:

R:
    Spoiler

4. Creatina este un produs sigur?
    Spoiler

5. De la ce varsta pot sa iau suplimente?
    Spoiler

Daca mai aveti intrebari astept

Shake

Shake

Advanced Member

•   Group:
    Designer
  •   Member Number:
    188
  • ♡ Povestea ca te ingrasi daca mananci seara este doar un mit, conteaza doar numarul de kcal pe zi.

♡ Povestea ca daca mananci paine ca sa te saturi e doar un mit,painea nu este un produs minune. Te saturi doar pentru ca mananci mai multi kcal la masa. Painea alba este foarte nesanatoasa .

♡ Suplimentele nu fac nici-o minune, nu va asteptati la rezultate peste noapte. Suplimentele fac doar sa suplimenteze masa alimentara , daca masa alimentara e bine pusa la punct nu aveti nevoie de suplimente.

Q: Am folosit creatina pe o perioada de 3-4 luni,si acum ca nu mai folosesc am pierdut masa musculara,de ce?
    A:
    Spoiler

♡ nu poti sa iti iei necesarul zilnic de creatina din carne/alte alimente.

◇ niciun supliment pentru arderea grasimilor nu functioneaza,aveti grija ce suplimente folositi pentru ca toate firmele vor bani.

◇ doctorii nu sunt informati despre nutritie, nu va duceti niciodata la un doctor pentru a intreba de suplimente/nutritie.

♡ nu conteaza cati ani ai pentru a folosi suplimente, firmele avertizeaza minorii pentru ca sunt obligate. Totul este super safe.

♡ Ciorba e shit la fel ca mitul ca contine vitamine si cb. Toate legumele se fierb si isi pierd valorile nutritionale. Nu o sa cresti in masa musculara cu lichide, mai bine iti faci o salata.

♡ daca te duci la alergat dimineata inainte sa mananci o sa arzi mai repede grasimea.

De ce ne ingrasam daca mancam mai mult?
    Sa va dau un exemplu, gigel are nevoie de 2400kcal pentru mentinere si el mananca 2700 pe zi. Corpul tau are nevoie doar de 2400 pentru a functiona cum trebuie si cu restul ( 300 ) ii depoziteaza in forma de GRASIME ( energie ) Grasimea este doar o forma de energie.

RECOMAND CARDIO DIMINEATA INAINTE DE MASA , VA FORTATI CORPUL SA FOLOSEASCA GRASIMEA CA ENERGIE SI ASA O ARDETI MAI USOR.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Temă realizată de YouDead